,,1993 tavaszán, a Trio Stendhal egyik vígszínházi koncertje után Hegedűs D. Géza jött be az öltözőmbe gratulálni. Lelkesen mesélt egy musical-ötletéről: ez volt A dzsungel könyve. Később leültünk beszélgetni a darabról, de elsősorban türelmet kértem, mert akkor már a Valahol Európában című musical zenéjét írtam.
A Vígszínház türelme egy idő után elfogyott, ezért már a Valahol Európában próbái közben elkezdtünk Gézával, Békés Palival és Radnóti Zsuzsa dramaturggal a szövegkönyvön dolgozni. Pali nyitott, kreatív és türelmes volt, kb. hatszor írta át a könyvet, ami először egy véres rémdrámára hasonlított, majd egy bohózatra, míg végül kialakult a végleges formája és tartalma. Ebben az alkotói fázisban (is) fontos szerepe van a zeneszerzőnek, el kell döntenie, hol és miként szólaljon meg a zene, ami meghatározza a darab ívét és szerkezetét.
Hátra volt még egy nagy kérdés. Ki legyen a dalszövegíró? Én bedobtam Geszti nevét, ami akkor elég nagy meglepetést, mi több, kétségekkel teli csodálkozást váltott ki a színházi ,,öreg rókákból". Egy rapper a színházban! Végül sikerült meggyőzni őket. Ehhez képest Gesztit én se nagyon ismertem, és még sohasem dolgoztam vele együtt, de volt egy olyan érzésem: éppen neki való a feladat. Nagy örömmel vállalta, és 1995 júniusában nekiláttunk a munkának. Én igazán benne voltam a musical-írásban, hiszen a Valahol Európában bemutatóját májusban tartották. Két hét pihenést engedélyeztem magamnak, mivel már A dzsungel könyve bemutatójának napját is kitűzték: 1996. január 26."
Dés László
Jávori Ferenc, vagy ahogy sokan ismerik, Fegya, a klezmer spiritus rektora. Elsajátította majd megújította a jellegzetes zsidó hangszeres nép-zenét. Zenekarával, az 1990-ben megalakított Budapest...
A zeneszerző-életrajzok az esetek túlnyomó részében kevés izgalmat tartogatnak az utókor számára, Georg Friedrich Händel (1685-1759) pályája azonban e tekintetben is kivételesnek mondható....